Existuje mnoho článků a recenzí nejrůznějšího vybavení do přírody. Bývají to však často články psané na zakázku, pro výrobce či prodejce dané značky. Netvrdím, že neexistují i nezávislá hodnocení a testy, ale je jich rozhodně méně. Proto bych se v této sekci raději zabýval tím, co při našich toulkách přírodou používáme my. Nepůjde o představování žádných novinek na trhu, jelikož některé součásti výbavy mi skvěle slouží již řadu let a dost možná se už nevyrábí. Rozhodně se však můžete inspirovat a najít jakési vodítko k tomu, po čem se při nákupu poohlížet, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Nejdřív v kostce popíšu, co všechno při svých aktivitách v přírodě používáme a následně se budu věnovat jednotlivým věcem.
V noci to chce hlavně teplo a pohodlíNo, co si budeme povídat...nikdo nestojí o to, aby se po náročném celodenním pochodu pořádně nevyspal a ráno se probudil rozlámaný a promrzlý. Proto je záhodno najít si takové pomůcky, které nám noci strávené v přírodě co nejvíce usnadní a zajistí nám co největší pohodlí i za nepřízně počasí. My to nejčastěji řešíme spaním v hamace. Kvůli chladu si navíc pod záda dáváme klasické pěnové karimatky. Spacáky používáme z umělých vláken a Terka má ještě bavlněnou vložku do spacáku, která také o něco zvyšuje jeho tepelný komfort. V případě, že hamaku není kam zavěsit, spíme prostě na zemi. Pod sebe si pak občas dáváme igelitovou plachtu, aby spacáky tolik nenavlhly. Mezi naše další cestovní obydlí patří menší stan. Ten s sebou ale vozíme jen zřídka. Tahat ho na zádech se nám nechce a když už jedeme autem, spíme přímo v něm. Když složíme sedačky, pohodlně se tam vyspíme i se Shirou.
V něčem se to odnést musí
No všechny ty krámy, co s sebou člověk tahá, musí také někam nacpat. Batohů máme několik a používáme je především podle účelu a délky pobytu. Máme batohy na jedno až dvoudenní toulky, sportovní batohy na kolo a velké batohy na vícedenní putování.
No všechny ty krámy, co s sebou člověk tahá, musí také někam nacpat. Batohů máme několik a používáme je především podle účelu a délky pobytu. Máme batohy na jedno až dvoudenní toulky, sportovní batohy na kolo a velké batohy na vícedenní putování.
Na michelinskou hvězdu by to asi nebylo, ale jíst se prostě musí
Jelikož si rádi dopřáváme dobré jídlo, snažíme se neodbývat se ani v polních podmínkách. Pokud to jen trochu jde, snažíme se uvařit si něco zajímavého a instantní věci používáme jen v krajních situacích. Nejraději vařím přímo na ohni, ale ne vždycky to jde a tak s sebou navíc vozíme cestovní vařič na plynové kartuše. Co se týče nádobí, používám od malička vojenskou hliníkovou sadu ešusů. Vím, že na trhu je mraky moderního cestovního nádobí se skvělými nepřilnavými povrchy a dalšími vychytávkami, ale mě můj ešus prostě stačí. Všechny ostatní nezbytnosti máme v naší kuchyňské krabičce, jejíž velikost a obsah se mění v závislosti na typu cesty. (autem se toho prostě dá vozit víc, ale na zádech to tahat nechci)
Člověk je občas nešika a jistota je jistota
Jako malý jsem chodil do skauta a od té doby mi zůstal zvyk mít s sebou na cestách KPZetku. Pravda, za ty roky se hodně změnila. Už se nejedná o krabičku od bonbónů, obsahující šitíčko, zavírací špendlík, kus provázku, sirky a drobné na telefon. Je to spíš balíček často využívaných užitečných věcí. O tom ale až jindy. Další nezbytnou součástí naší výbavy je lékárnička, která je důležitá především v případě horských výšlapů.
A všechny ty osatatní drobnosti, které váží nejvíc
Mezi nejdůležitější nástroje, které nesmí nikdy chybět, patří bezpochyby nůž. Každý máme svůj kapesní zavírací nožík a navíc s sebou vozím vždy jeden větší pevný nůž. K naší výbavě patří také pláštěnky, multifunkční kleště, duct tape, čelovky, cestovní hrníčky, paracord, karabiny, sekyrka a různé další drobnosti. Samozřejmě ne vždy s sebou vozíme všechno. Balíme podle toho, kam a na jak dlouho se chystáme, čemu se na místě budeme věnovat apod.